péče o šperky
péče o šperky

Šperk je něco, co je nám velmi blízko - a jak se k němu máme chovat, aby nám co nejdéle vydržel krásný a stále jako nový? Věřte, že to z mnoha procent závisí od Vás a tomu jak se o šperk staráte. Takže pár základních pravidel - a šperk Vás může doprovázet desetiletí.....

.......Ve špercích se určitě nebudeme koupat, nebudeme s nimi spát a sportování jim též nepřidá. I při úklidu je ochráníme tím, že je sundáme... chováme se k nim opatrně. Obzvlášť při úklidu při použití chemických čistících přípravcích kov, ale hlavně drahý kámen, může utrpět nevratnou úhonu.

Dále pak šperky s drahými kameny mohou zažít termální šok, který mu můžete přivodit i opalováním se na přímém slunci a následným skokem do studené vody (takový smaragd je přímo v ohrožení života!!!), nebo manipulací s potravinami v troubě a poté v mrazáku.

Pozor rovněž na odkládání šperků na okenní parapet - mnohdy je tam vysoká teplota a často také dochází k zesvětlení některých kamenů (např. ametystu, růženínu, korálu) či ke ztrátě lesku (perly, perleť). Také pozor na chemikálie, které mohou šperky znehodnotit.

Perly - zde platí pravidlo - vlastně skoro zákon! - poslední nasaď, první sundej. Nesnáší styk s parfémem, lakem na vlasy a jinou chemií - ztrácí lesk. Nekoupeme se v nich (nesnáší vroucí vodu, slanou vodu).